Nápověda
Nápověda

Editor a úprava obsahu

  • 1.Jak začít?

    Obecně se snažíme, aby byl náš editor co nejvíc intuitivní a jednoduchý na ovládání. Do tvorby stránky se tak můžete pustit bez jakýchkoli znalostí.

    Ze začátku můžeme doporučit tvorbu testovacího projektu s testovacím názvem, který pak můžete kdykoliv smazat.

    K dispozici máme také návody pro druhé stupně základních škol. Jistě poslouží jako základní inspirace pro kohokoliv.

  • 2.Co když nenajdu šablonu pro svůj obor?

    Šablony jsou oborově označené spíše pro představu, jaký design a rozložení stránek šablona používá. Obecně ale můžete všechny předem připravené stránky a sekce smazat a vše si udělat podle svého. Např. šablona pro právníka používá elegantní, moderní a jednoduchý styl – takovou šablonu jistě využije i účetní, realitní agent, manažer apod.

  • 3.Je možné dodatečně změnit šablonu?

    Po dokončení registrace projektu již dále šablonu a projektový název nejde prozatím změnit. V tomto případě je nutné založit projekt nový a vybrat jinou šablonu. Prémiové služby je možné kdykoliv přesunout na jiný projekt. Jednotlivé šablony se mezi sebou liší v použitých základních barvách a fontech, stylech hlavního menu a velikosti prostoru pro obrázek na úvodní stránce. Ostatní prvky si již můžete upravit vždy podle sebe.

  • 4.Jak využít nové šablony ve starém editoru?

    Ve starém Webnode editoru není možné použít nové šablony z naší aktuální nabídky. Tyto dva editory jsou vlastně odlišné programy a není to technicky možné. Zde je případně potřeba založit nový projekt a stránku vytvořit znovu. Prémiové služby pak půjde na nový projekt převést.

  • 5.Jak mám publikovat stránku, aby byla dostupná online?

    V pravém horním rohu editoru najdete tlačítko „Publikovat“. Po jeho stisknutí se stránka s vašimi úpravami stane dostupnou na internetu pod projektovým názvem.

  • 6.Je má práce průběžně ukládána?

    Ano, jakékoliv změny, které provedete v editoru, se průběžně ukládají. Při odhlášení a následném přihlášení v editoru zůstává vše i bez nutnosti publikace. K uložení změn v rámci různých funkčních bloků (jako např. klasické textové pole) dojde po kliknutí mimo příslušný blok. Základní nastavení a HTML úpravy se pak ukládají potvrzením přes tlačítka v editoru.

  • 7.Mohu vrátit změny provedené v editoru?

    Většina drobných změn se dá vrátit pomocí funkce „Zpět/Vpřed“, dostupné v levém horním rohu editoru. Po publikaci projektu se však změny uloží a zpět vrátit nejdou. To se může stát i při odhlášení a následném přihlášení, kdy se v mezidobí promaže paměť internetového prohlížeče.

    Některé větší funkční bloky, jako celé stránky, blog, e-shop a samostatné sekce, pomocí funkce „Zpět“ také obnovit nelze – v takových případech editor zobrazí upozornění před samotným smazáním.

  • 8.Mohu zrušit publikaci části stránky či provedené úpravy?

    Ne, taková operace možná není. Po publikaci je veškerý obsah dostupný na internetu a tato publikace je nevratná. Řešením je zde využití funkce uzamčení stránky, dostupné i ve verzi zdarma, případně můžete na stránce zveřejnit jiný obsah.

  • 9.Mohu na stránku vložit služby třetích stran a pluginy?

    Webnode obecně služby třetích stran neomezuje a lze je použít, záleží však na způsobu implementace dané služby. Do editoru se tyto služby přidávají pomocí HTML, případně máme pro některé, jako Google Analytics, favicon, Heureka apod., speciální funkce. Klasické diskuse, počítadla, napojení na sociální sítě, kalkulátory, odpočet času, rezervační systémy a mnoho dalších je v zásadě možné napojit. Co u Webnode nepůjde, jsou pokročilé implementace vlastních platebních bran, automatizované napojení na skladové systémy v e-shopu apod.

  • 10.Mohu upravovat CSS?

    Vlastní úprava CSS je v editoru možná pouze přes HTML. Pomocí style a pak můžete přepsat aktuální pravidla a provést vlastní úpravy. Toto však doporučujeme pouze zkušeným uživatelům. Webnode editor se také postupně vyvíjí a označení jednotlivých prvků na stránce se může měnit. I proto funkčnost vašich vlastních úprav garantovat nedovedeme.

  • 11.Co znamená cms v názvu stránky?

    Při práci v editoru jste si možná všimli zkratky v adresním řádku „nazevprojektu.cms.webnode.cz“. Zkratka cms uprostřed jména stránky znamená Content Management System, což v překladu znamená „systém pro správu obsahu“. Touto zkratkou se tedy označuje samotný editor, kde stránku upravujete.

    Pozor, adresa s cms vede přímo do editoru na úpravu stránky a je vyžadováno přihlášení. Návštěvníkům webu ji proto neposílejte, ani ji v tomto tvaru nikde nesdílejte. Správně bude vždy fungovat jen adresa bez cms, např. „nazevprojektu.webnode.cz“.

  • 12.Podporujete přístup přes FTP a pokročilé možnosti správy dat?

    Nikoliv. Webnode nefunguje jako klasický hosting, kde máte přístup ke všem datům vaší stránky. Tvorba stránky se děje přes online editor a k samotným souborům a kódu přístup neposkytujeme. Funkčnost editoru a webu je garantována z naší strany a hosting webu probíhá vždy na našich serverech. Samotný web tím nelze přenést na hosting jiné společnosti.