Nápověda
Hlavní stránkaOptimalizace pro vyhledávače (SEO)Základy optimalizace pro vyhledávače (SEO)

Základy optimalizace pro vyhledávače (SEO)

V tomto článku najdete základní tipy pro SEO, tedy optimalizaci pro vyhledávače.

1. Udržujte své webové stránky aktualizované podle vašeho podnikání nebo oboru

Obecně je vždy nejdůležitější obsah stránky, který musí být přínosný pro její návštěvníky. Obzvláště důležité je používat klíčová slova v názvech vašich článků nebo stránek. Pokud například prodáváte boty a dáváte speciální nabídku, můžete napsat 3 názvy s různým dopadem, jak je uvedeno níže:

Název 1: Nabídka týdne – Tento nadpis přivede na váš web návštěvníky, kteří hledají slova jako „nabídka“ a „týden“, ale nepřivede je k tomu, co prodáváte: botám. Můžete tak nakonec získat mnoho návštěvníků, kteří se o váš produkt nezajímají.

Název 2: Nabídka sportovní obuvi – Tento nadpis je lepší pro ty, kteří hledají „obuv“. Je to vhodnější, protože návštěvy, které získáváte, jsou od lidí, které vaše nabídka skutečně zajímá.

Název 3: Nabídka sportovní obuvi v Brně – Tento nadpis je stejně účinný jako Název 2, ale zužuje výsledky na zájemce o nabídku v konkrétním městě/státu/zemi, kterou jste popsali v nadpisu.

 

2. Použijte vlastní název domény

Vyhledávače hledají relevanci v obsahu webu a také v názvu domény webu. Pokud jste si tedy vybudovali uznávanou značku, efektivní strategií je, aby vaše doménové jméno zahrnovalo vaši značku.

Pokud jste si ještě nevytvořili název značky, může být lepší popsat své podnikání nebo obor v názvu domény (například ObuvBrno.cz nebo BotyVBrne.cz).

Doménu si u nás můžete registrovat dle návodu zde.

 

3. Pojmenujte svoje obrázky

Vyhledávač bez popisu obrázku nedovede poznat, co se na obrázku nachází. Pokud k obrázku popis přidáte, bude zařazený do vyhledávání obrázků, které v současnosti ještě řada stránek nevyužívá – v praxi tak mohou mít klíčová slova v názvu obrázku větší dopad než klíčová slova zadaná v SEO nastaveních projektu.

 

4. Propojte své stránky s Google Search Console

Jakmile budete mít relevantní obsah a zaregistrujete název domény, vyplatí se ověřit vaše stránky u Google, abyste je mohli začít „indexovat“.

Podívejte se, jak ověřit své stránky, našeho návodu zde.

Pokud se chcete dozvědět více o optimalizaci přímo v Google, doporučujeme vám například kurzy od Google Digitální garáže.

 

5. Efektivní využívání sociálních sítí

Udržování kontaktu s vašimi návštěvníky, zákazníky a partnery je důležité a efektivním způsobem je využívání sociálních sítí. Sociálních sítí je mnoho, ale my se zaměříme na Facebook, který je jednou z nejpopulárnějších. Na Facebooku si můžete vytvořit stránku pro „Fanoušky“ svého webu, něco podobného jako naše fanouškovská stránka Webnode, kterou můžete vidět zde.

Chcete-li se dozvědět více o facebookových fanouškovských stránkách můžete použít přímo nápovědu od Facebooku.

Jakmile si vytvoříte stránku na Facebooku, můžete na svůj web umístit tlačítko „To se mi líbí“, aby se vaši návštěvníci stali fanoušky vaší stránky. Návod pro přidání tlačítka „To se mi líbí“ ve vašem projektu Webnode můžete nalézt zde.

 

6. Zkontrolujte mobilní verzi stránky

V současnosti již řada uživatelů používá na internet svůj chytrý telefon – tento trend jde celosvětově čím dál více nahoru a je důležité, aby stránka na telefonu vypadala dobře.

Webnode editor nabízí plně responzivní designy, stránka se tedy přizpůsobí automaticky i na telefon, kontrolu vzhledu však doporučujeme i v takovém případě, aby se např. obrázky a větší prvky zobrazovaly hezky a navigace na stránce byla pro uživatele příjemná.

Kontrolu můžete provést jednoduše v PC, pokud zmenšíte okno prohlížeče na velikost mobilního telefonu.

 

POZOR: Při optimalizaci stránek pro vyhledávače je třeba se vyhýbat podvodným praktikám (jako například skrytý text a odkazy, zcizený obsah nebo automaticky generovaný obsah), které mají ve výsledku protichůdný výsledek a mohou vést až k zablokování zobrazování stránek ve vyhledávačích.

TIP: Více informací můžete nalézt v naší sérii článků o SEO.